Yangın İhbar  Sistemleri

Sanayi tesislerinden evlere kadar ihtiyaç olan her mekanda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir. Çeşitli dedektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sistemlere de entegre olarak çalışabilirler.
[vc_tta_tabs]

Alarm anında havalandırmayı açmak, asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlamak, yangın söndürme sistemlerini devreye sokmak gibi önlemlerin otomatik olarak alınmasına olanak tanır. Yangın alarm sistemleri temelde iki kategoride uygulanmaktadır. Konvansiyonel yangın ihbar sistemleri daha çok küçük ölçekli veya noktasal adresleme ihtiyacının az olduğu açık alan uygulamalarında tercih edilmektedir. Tercih sebebi ekonomik oluşudur.

Alarm anında havalandırmayı açmak, asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlamak, yangın söndürme sistemlerini devreye sokmak gibi önlemlerin otomatik olarak alınmasına olanak tanır. Yangın alarm sistemleri temelde iki kategoride uygulanmaktadır.  Adresli yangın ihbar sistemleri ise bölünmüş alanların fazla olduğu yapılar ile orta ve büyük ölçekli projelerde tercih edilmektedir. Tercih sebebi hızlı müdahaleye ve çözüme imkan vermesinden kaynıklıdır.

Bu sistemler mevcut yangın algılama sistemine bağlanan söndürme sistemleridir. Bu sistemler çalışacakları ortamlara göre gazlı söndürme sistemleri, karbondioksit gazlı söndürme sistemleri, köpüklü söndürme sistemleri, sprinkler sistemleri olarak çeşitli başlıklara ayrılır. Her şeyden önce yangın alarm sistemleri kullanıldıkları ortamlarda olabilecek istenmeyen durumlardan anında haberdar olmanızı ve sorunlar daha fazla büyümeden müdahale edebilmenizi sağlar. Eğer söndürme sistemi ile birlikte kullanılıyorsa siz orada olmasanız bile sistemin doğrudan çalışmasını sağlayarak yangının sönmesine yol açar.

[/vc_tta_tabs]