Yedekleme Çözümleri

Bilgilerinizin herhangi bir sebepten dolayı zarar görmesi ya da silinmesi durumunda firmanızın geçmişini koruyan bir çözümdür. Bir sebepten ötürü verilerin kaybolması kuruma ciddi zararlar verecektir.

Bu zararlar verilerin tekrar oluşturulması süresince yaşanacak zaman ve iş gücü kaybı dolayısıyla da para kaybıdır. Bu verinin boyutu ne kadar büyükse kayıp da o denli fazla olacaktır. Veri yedeklemesi olmayan bir sisteme sahip olmak bir kurum için yüksek risk faktörüdür.

Kurumun yedekleme çözümünü edinmeden önce ihtiyaca yönelik bir yedekleme politikası belirlemesi gereklidir. Bu politikayı ancak alanında uzman kişiler kurum yöneticileri ile ortak çalışma yaparak belirlediğinde kurum için en etkin yedekleme çözümü belirlenebilir.

Veri yedekleme türlerinden kısaca bahsetmek gerekirse bunlar tam yedekleme, fark yedekleme ve artan yedekleme olarak üç temel gruba ayrılabilir.  Tam yedekleme, tüm verinin kopyasının alınması ve bir veri kaybı durumunda çok hızlı bir şekilde kaybolan verinin geri çekilmesidir. Fark yedekleme, en son alınan yedekle yedeklemenin yapıldığı tarih arasındaki farkın bulunarak yedeklenmesidir.

Tam yedeklemeye göre veriyi çekerken daha yavaş, yedekleme esnasında daha hızlıdır ve tam yedeklemeye göre daha az alana ihtiyaç duyar.  Artan yedekleme ise yedekleme türünden bağımsız olarak sadece son değişiklikleri yedeklemeye yöneliktir. İşlem süresi son derece kısadır fakat yedeği geri çağırmak gerektiğinde tam yedek ve artan yedeklere ihtiyaç vardır. İşte tüm bu yedekleme çözümlerinden firmanız için en etkili çözüm Kılavuz Bilgisayar'ın tecrübeli ekibi ile yapacağınız fikir ortaklığı sayesinde size sunulacaktır.


 

Veri Yedekleme Neden Önemlidir?

Siber saldırı veya veri ihlali mağduru olan tüm işletmelerin yarısından fazlası, daha sonra kamuoyunun incelemesine tabi tutulmakta ve marka itibarında, müşteri sadakatinde ve müşteri güveninde zarar görmektedir.

Saldırı veya güvenlik ihlali yaşayan şirketlerin yaklaşık dörtte biri önemli iş fırsatlarını kaybetmektedir. Siber saldırı veya güvenlik ihlallerine bağlı veri kaybının sonuçları yıkıcı olabilmektedir. Ancak, bu yazıda ele alacağımız gibi siber saldırılar iş verileriniz için tek tehdit değildir. Bu makalede, iş verilerinize yönelik çeşitli tehditleri ve etkili bir veri felaket kurtarma planı ile bunlara karşı nasıl korunabileceğinizi tartışacağız.

Hackerlar, Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar

Yukarıda belirtildiği gibi, siber saldırılar işletmeler için büyük kayıplara yol açabiliyor. Ayrıca, bilgisayar korsanları ve fidye yazılım salgınları kesinlikle hasara neden olurken, eski tip casus yazılımlar ve virüsler, sistem ihlalleri veri kaybı için önde gelen nedenler arasında yer almaya devam ediyor. Bu tür tehditlere işinizin ne zaman bir kurban olacağı sadece zaman meselesidir. Virüs ve fidye yazılımlara karşı anti-virüs yazılımları yardımcı olabilir. Yine de, güncellenmiş anti-virüs yazılımlarıyla bile çoğu işletme, hacker ve kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanan veri kaybına maruz kalabilir.

Doğal Afetler

Siber saldırıların, bilgisayar korsanlarının ve kötü amaçlı yazılımların haricinde muhtemel olan bir risk de doğal afetlerdir. Bir yangın, sel veya başka bir türdeki doğal afet, bulunduğunuz yerdeki tüm verileri silebilir ve geri dönüşü neredeyse imkansız hale getirebilir.

Hırsızlık

İş verilerinizi tuttuğunuz kişisel bilgisayarınız veya iş yerindeki masaüstü bilgisayarlarınız çalınabilir, işleriniz bu olaydan etkilenebilir.

Cihaz Arızası

Cihanızda meydana gelen bir hasar nedeniyle verileriniz geri dönüşümsüz olarak kaybolabilir veya hasara uğrayabilir.

Nasıl Yedekleme Yapabilirsiniz?

İş verilerinin yedeklenmesinin en kolay yollarından biri, önemli dosyaların kopyalarını sabit sürücülerde veya diğer depolama aygıtlarında saklamaktır.

Dosyaları sabit sürücülere, NAS Yedekleme Cihazlarına, USB sürücülere, harici sürücülere veya yerel ağ üzerinden bağlanılan diğer aygıtlara kopyalama gerektiğinde yedeklerin kullanılabilir olmasını sağlamanın etkili bir yoludur.

Herhangi bir veri kurtarma planı ile işletmeniz için önemli verilerin lokasyonunuzda kopyalarını tutmak önemlidir. Ancak, fiziksel felaketler, fidye yazılımları, hırsızlık ve diğer tehditler gibi riskler nedeniyle, lokal yedeklemeler tek planınız olmamalıdır. Dosyalarınızın ve verilerinizin lokal yedeklerine ek olarak, fiziksel risklerine her zaman en az bir kopyasını başka bir yerde daha saklamanız gerekir.

  • QNAP NAS Yedekleme Ünitesi
  • Tarifeli & Otomatik yedekleme
  • Artımlı yedekleme
  • Filtre ayarları
yedekleme-kilavuzbilgisayar

Yedekleme Çözümleri

Bilgilerinizin herhangi bir sebepten dolayı zarar görmesi ya da silinmesi durumunda firmanızın geçmişini koruyan bir çözümdür.